Cellulit

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Cellulit są to dysproporcje skóry w postaci niedużych dołeczków. Powstają wskutek nieharmonijnego wzrostu tkanki tłuszczowej oraz transformacji budowy tkanki łącznej. Przez wiele lat cellulit był odbierany wyłącznie jako problem kosmetyczny, nieschludny wygląd przekształconej skóry. Niemniej jednak okazuje się, że cellulit jest nie tylko niewinnym mankamentem kosmetycznym, ale jest także rezultatem szeregu znacznych zaburzeń. Są to głównie zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia krążenia krwi i limfy, a także nieprawidłowości w budowie tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej.

Kto ma cellulit?

Cellulit jest nade wszystko kłopotem kobiet. Wstępne jego znaki mogą się pojawić juz w czasie dojrzewania. Na cellulit w czasie dojrzewania narzeka ok. 12% dziewcząt. Procent cierpiących z powodu cellulitu wzrasta w grupie kobiet w ciąży. Największa grupa kobiet z wyraźnym cellulitem to kobiety w okresie przed menopauzą.
Cellulit jest kłopotem ok. 60 – 70% kobiet. Przeważnie jest to wywołane działaniem żeńskich hormonów – estrogenów. To dokładnie ich nadmiar jest odpowiedzialny za następstwo zmian, które pobudzają formowanie cellulitu.
W rezultacie wykroczeń hormonalnych dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych przez zredukowanie naprężenia żył. Wywołuje to zintensyfikowanie przepuszczalności naczyń i zaistnienie miejscowego obrzęku. W skutku ucisku obrzękniętej tkanki na komórki tłuszczowe, te są gorzej odżywione, co powoduje ich niesłuszne działanie. W efekcie dochodzi do zwiększenia substancji tłuszczowych, które gromadzą się w obrębie komórek. Do tego dochodzi również do powstawania miejscowych stanów zapalnych, w następstwie czego powstają zwłóknienia tkanki łącznej.
Cellulit może niemniej wyniknąć także z innych przyczyn. Na formowanie się cellulitu wpływ mają dodatkowo predyspozycje genetyczne, nieregularna dieta, nadmiernie ciasna odzież, niezdrowy tryb życia, nadwaga, wiek, antykoncepcja hormonalna oraz rozluźnienie tkanki łącznej.

Z jakiej przyczyny mamy cellulit?

Tak po prawdzie, to niemal każda kobieta ma cellulit. Wygląda na to, że nie jest to zależne od wieku i wagi ciała. Znanych jest jednak szereg przyczyn sprzyjających powstawaniu cellulitu. Świadomość tych przyczyn jest bezwzględnym warunkiem skutecznego leczenia cellulitu. Przede wszystkim jest to wina estrogenu i gromadzących się zapasów tłuszczu. Jest to w organizmie kobiety całkiem naturalny proces. Jest on nawet niezbędny przez całe życie kobiety.
Kumulowanie tłuszczu jest niebezcelowym procesem dla zapoczątkowania prawidłowych cykli menstruacyjnych. W wypadku spadku wagi poniżej normy kobiety mogą mieć zakłócenia cyklu wywołane brakiem tkanki tłuszczowej. Tłuszcz jest dodatkowo rezerwą energii. Zasoby te są użytkowane podczas ciąży i karmienia, a u kobiet po menopauzie tkanka tłuszczowa normuje braki hormonalne.
Cellulit nadzwyczaj często jest także rezultatem antykoncepcji hormonalnej albo hormonalnej kuracji zastępczej. Wskutek wzrostu poziomu estrogenów występuje wzrost tkanki tłuszczowej, a zredukowanie poziomu progesteronu jest przyczyną zatrzymywania wody.

  Gen wpływa na długość życia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*