Cholesterol ldl i hdl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Cholesterol jest to pewien rodzaj tłuszczu, który tworzony jest przez wątrobę oraz jelita. Jest on obecny w organizmie każdego człowieka. Pochodzi również z jedzenia oraz przedostaje się z przewodu pokarmowego do krwi. Ma on istotną rolę w wielu procesach, które dokonują się w organizmie człowieka. Jego nadmierna ilość w przypadku cholesterolu LDL może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. LDL to lipoproteiny o niskiej gęstości. Natomiast HDL o wysokiej gęstości nie jest cholesterolem niebezpiecznym dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, jego poziom musi być utrzymywany na pewnej wielkości, gdyż ma on również dobre działanie na organizm człowieka i można mówić o jego pożytecznym wpływie na walkę z nadmierną ilością LDL.

Według prowadzonych badań naukowych zakłada się, że z cholesterolem ma problem około 20-30 % osób dorosłych a prawie 200 tysięcy osób umiera rocznie z powodu chorób układu krążenia. Jest to więc choroba, która zatacza wyjątkowo szerokie kręgi i można mówić o niej jako chorobie cywilizacyjnej naszych czasów.  

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

Przyczyną nadmiernej ilości cholesterolu będzie dieta bogata w tłuszcze. Przede wszystkim tłuszcz zawarty w mięsie, maśle i innych mlecznych produktach wpływa znacząco na wyższy poziom cholesterolu. Niekiedy na wzrost poziomu wpływa również zbyt duża ilość spożywanego alkoholu oraz słodyczy.

Drugą przyczyną wzrostu cholesterolu będzie brak sportu w życiu człowieka. Zdarza się, że również względy genetyczne mogą decydować o rosnącym poziomie cholesterolu we krwi. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się osoby chore na cukrzycę oraz mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia. Grupa ryzyka jest więc wyjątkowo szeroka i zazwyczaj w dużej mierze wynika również z przyzwyczajeń człowieka dlatego można powiedzieć, że po części jesteśmy sami sobie winni.

  zielona kawa

Podział cholesterolu

Cholesterol dzielimy na zły LDL, który rozprowadza cholesterol z wątroby do reszty ciała. Gdy jest nadmiernie zgromadzony zbiera się w tętnicach, co prowadzi do ich zatykania oraz wpływa na powikłania sercowo naczyniowe między innymi zawał serca. Natomiast HDL to dobry cholesterol, który wpływa na oczyszczanie organizmu. Przez swoje działania sprowadza on zły cholesterol LDL do wątroby.

Jak zmierzyć cholesterol?

Jest rzeczą oczywistą, że badanie cholesterolu powinna prowadzić regularnie grupa osób, które są narażone i należą do grupy ryzyka. Przede wszystkim to osoby powyżej 35 roku życia oraz wszyscy, którzy cierpią na choroby związane z nadciśnieniem czy układem krążenia. W tym przypadku ilość tłuszczu we krwi, trzeba badać regularnie.

Pomiar może być dokonany przez zwykłe badanie laboratoryjne krwi. Powinno się je wykonać na czczo i nie jeść nic około 12 godzin przed tym, jak krew będzie pobrana. W innym przypadku żywność, może wpływać na zakłócanie wyników badania. Krew pobiera się z żyły, bądź z prosto z palca.

Obniżanie poziomu cholesterolu

Kluczem do niskiego poziomu złego cholesterolu będzie dobrze dobrana i  przygotowana dieta. Osoby z nadmierną ilością cholesterolu powinny unikać jedzenia, które ma zbyt wysoką zawartość tłuszczu. Wymienić można te pokarmy owocami i warzywami. Drugą kwestią będzie zmiana sposobu życia i regularne uprawienie sportu. Należy również rzucić palenie oraz ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. W ten sposób naturalnie można doprowadzić organizm do znaczącej zmiany poziomu cholesterolu we krwi, dzięki czemu nie będzie konieczności sięgania po zabiegi związane z medycyną i chemicznymi lekami.

Jeśli zmiany trybu życia i odżywiania nie wystarczają konieczne staje się sięgnięcie po medycynę. Przede wszystkim należy wybierać leki z grupy statyn, które będą wpływać na zmniejszanie ilości cholesterolu we krwi. Jednocześnie są to leki, które zazwyczaj są dobrze tolerowane przez organizm człowieka, dlatego rzadko pojawiają się jakiekolwiek skutki uboczne związane z ich stosowaniem. Zawsze jednak należy przeprowadzić konsultację z lekarzem i powiedzieć mu o wszystkich swoich dolegliwościach, nim podejmie się decyzję o tym, by wykupić jeden z leków na nadmierny poziom cholesterolu.

  Keto Guru - tabletki odchudzające są jedynymi na rynku

^

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*