Dlaczego stosowanie hormonów działa antykoncepcyjnie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jedną z metod świadomego planowania rodziny jest stosowanie preparatów hormonalnych. Przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciąże jest minimalne i charakteryzowane jest przez współczynnik Pearla (podawany dla konkretnej metody antykoncepcyjnej). Wysoka skuteczność preparatów hormonalnych związana jest z ich odpowiednim podawaniem, zsynchronizowanym z cyklem miesięcznym kobiety, prowadzącym do wywołania okresu czasowej bezpłodności.

Jak hormony działają antykoncepcyjnie?

Preparaty antykoncepcyjne, zawierające w swoim składzie hormony: pochodne estrogenu i gestagenu wywołują stan okresowej bezpłodności poprzez hamujący wpływ na wydzielanie hormonów kobiecych (lutropiny i folitropiny) przez przysadkę mózgową.

Podawanie stałej dawki hormonów w preparatach dwuskładnikowych, zawierających zarówno estrogen, jak i gestagen (dostępnych w postaci plastrów transdermalnych lub tabletek) przez okres 21 dni powoduje:

zahamowanie owulacji (jajeczkowania),

zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, co prowadzi do wytworzenia bariery dla plemników,

hamowanie wzrostu endometrium (błony śluzowej macicy), co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka,

obniżenia kurczliwości jajowodów.

Dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne sprawiają, że cykle kobiety są bezowulacyjne, a warunki panujące w drogach rodnych nie sprzyjają przechodzeniu plemników wgłąb dróg rodnych oraz uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka.

Istnieją również mini tabletki, zawierające w swoim składzie jedynie jeden hormon: gestagen. Mini tabletki nie wpływają na zahamowanie owulacji. Ich działanie antykoncepcyjne wiąże się z podawaniem o stałych porach niskiej dawki gestagenu, który powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Działanie antykoncepcyjne mini pigułki rozpoczyna się po 3 godzinach od przyjęcia tabletki i utrzymuje się do 27 godzin.

Czy preparaty hormonalne są skuteczną metodą antykoncepcji?

Preparaty zawierające w swoim składzie hormony charakteryzują się wysoką skutecznością. Skuteczność liczbowo wyraża współczynnik Pearla, określający ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania określonej metody antykoncepcji. Wskaźnik ten podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet używających tej samej metody zapobiegania ciąży. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym dana metoda jest skuteczniejsza.

  Leczenie zapalenia dziąseł

Wskaźnik Pearla przy skrupulatnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych wynosi 0,1-0,2, natomiast tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych 0,5.

Skuteczność transdermalnych systemów terapeutycznych (plastrów) jest również wysoka, a wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 1,0.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Należy pamiętać, że tabletki i plastry antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę i mogą być przepisane przez lekarza ginekologa po uprzednim zbadaniu kobiety i wykluczeniu przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej charakteryzuje się wysoka skutecznością antykoncepcyjną w przypadku jej regularnego stosowania, dlatego warto pamiętać o skrupulatnym przestrzeganiu czasu przyjmowania preparatów hormonalnych (zawsze o stałej porze).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*