Duży niedobór soli w organizmie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Szczury, u których wywołano duży niedobór soli w organizmie, stały się szybko wrażliwe na amfetaminę, narkotyk, którego wcześniej nigdy nie zażywały – donieśli badacze z USA.

Naukowcy z University of Washington pod kierunkiem psycholog Ilene Bernstein prowadzili badania na szczurach. Najpierw podawali zwierzętom leki moczopędne po to, aby przyspieszyć wypłukiwanie soli (chlorku sodu) z organizmu. Następnie, aby uzupełnić braki soli, zwierzęta dostały 3 proc. roztwór chlorku sodu, tj. roztwór, którego normalnie nie chcą i nie lubią pić. Po tygodniu całą procedurę powtórzono drugi raz.

Następnie badacze sprawdzali, jak na szczury, które pozbawiano soli i na szczury kontrolne działa amfetamina.

Narkotyk wstrzykiwano w tydzień po ostatnim wypłukaniu soli z organizmu. Następnie zwierzęta wpuszczono do plastikowego pomieszczenia. Uwrażliwienie na lek, które oznacza, że staje się on nagrodą a po jego zażyciu zwierzę wykazuje nadmierną aktywność, obserwowano na podstawie tego, jak często szczury stawały na tylnych łapkach.

Okazało się, że szczury, które pozbawiano soli były dużo bardziej aktywne po zażyciu amfetaminy i znacznie częściej stawały na tylnych łapkach w porównaniu ze szczurami z grupy kontrolnej. Obserwowane u nich uwrażliwienie na narkotyk jest nazywane uwrażliwieniem krzyżowym, czyli wywołanym przez inny związek lub pokarm, którego pozbawia się zwierzę (lub człowieka).

"Nasze wyniki wskazują, że duży niedobór soli u zwierząt, może mieć wpływ na to, jak reagują na narkotyk, którego nigdy wcześniej nie zażywały" – komentuje Bernstein. "Uderzający jest fakt, że uwrażliwienie następowało bardzo szybko, bo już dwa tygodnie po pierwszym wypłukaniu soli z organizmu" – dodaje badaczka.

Przypomina też, że badania innego zespołu wykazały, że na amfetaminę może uwrażliwiać szczury niedobór pokarmu.

"Nie wiadomo, czy podobna zależność dotyczy też ludzi. Jednak podobieństwo mechanizmów uzależnienia od amfetaminy u ludzi i szczurów sugeruje, że jest to bardzo prawdopodobne" – mówi Bernstein.

  Alergeny - co nas uczula?

Uwrażliwienie na amfetaminę zostawiło swój ślad w mózgu zwierząt. W mózgach szczurów, którym wypłukiwano sól, badacze zaobserwowali różnicę we wzroście neuronów w strukturze o nazwie jądro połleżące (nucleus accumbens), które leży w przodomózgowiu.

Jest to struktura związana z odczuwaniem przyjemności i, co za tym idzie, z układem nagrody u ludzi i szczurów. Bierze udział w regulacji popędów zarówno naturalnych, np. szukanie jedzenia, jak i nabytych, np. poszukiwanie nagrody w postaci narkotyku czy używki.

Neurony w jądrze półleżącym u szczurów wrażliwych na amfetaminę były o 30-35 proc. dłuższe niż w mózgach szczurów kontrolnych oraz miały więcej wypustek, które mogą tworzyć połączenia z innymi neuronami.

Obecnie badacze chcą sprawdzić, jak długo utrzymuje się takie uwrażliwienie na amfetaminę związane z brakiem soli w diecie i czy stres fizjologiczny, jakim dla organizmu ludzkiego może być niedobór soli, może zmieniać reakcję ludzi na narkotyki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*