Jak przechowywać leki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sezon jesienno-zimowy to okres wzmożonych infekcji i przeziębień, w czasie których zmuszeni jesteśmy sięgać po rozmaite specyfiki. Każdy z nas wie, że leki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, jednak takie kryterium nie wystarcza do bezpiecznego ich przechowywania.

W każdym domu wytyczone jest specjalne miejsce, w którym znajduje się domowa apteczka. Adekwatnie do potrzeb zamknąć można je w niewielkim pudełku, jednak większość z nas posiada ich na tyle dużo, że przeznacza jedną z górnych półek w kuchennych meblach czy szafie. Badania dowodzą bowiem, że Polacy sięgają po leki stosunkowo często zajmując tym samym czołowe miejsce na liście ich spożycia.

Leki mają swój termin ważności a także zalecenia co do ich przechowywania, dlatego domową apteczkę warto sprawdzać przynajmniej raz na pół roku pozbywając się z niej leków, które są już przeterminowane. Ważne jest także to, by przechowywać je tak, aby nazwa leku była widoczna. Dotyczyć może to tabletek, które warto trzymać w ich opakowaniach, na których widnieje zarówno ich nazwa, jak i termin ważności.

Porządki w domowej apteczce to także doskonały czas na zwrócenie uwagi na warunki w jakich są one przechowywane. Zwrócić należy tu uwagę na kilka bardzo istotnych czynników.
Każdy specyfik medyczny wymaga przechowywania go w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Wskazana zatem jest temperatura pokojowa, a więc ta oscylująca w granicach 20 stopni C., rezygnacja z trzymania leków w łazience, która jak wiadomo wykazuje dużą wilgotność powietrza. Niewskazane jest także umieszczenie leków na parapecie, gdzie panuje spore nasłonecznienie.

Niektóre leki należy przechowywać w lodówce, co należy wziąć pod uwagę podczas ich przechowywania. To skłania nas do czytania ulotki dołączonej do opakowania każdego leku.

Apteczkę z lekami należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, jednak w takim, który umożliwia swobodny dostęp do leków osobom dorosłym. To bardzo ważne, szczególnie w nerwowej sytuacji podczas poszukiwania leków przeciwgorączkowych czy chociażby plastra na skaleczenie. 
Dużym udogodnieniem jest segregacja leków, którą umożliwia ułożenie ich w pojemniku z przegródkami. Jeśli takowego nie posiadamy, do dużego pudła włożyć można kilka małych, organizując przy tym ułożenie leków zgodnie z naszymi wytycznymi.

  BIOPSJA SZPIKU

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z trafieniem leków w ręce dziecka, przeznaczając miejsce na domową apteczkę należy mieć pewność, że nie mieści się ono w zasięgu rąk dziecka. Warto także porozmawiać z nim o niebezpieczeństwie przyjmowania leków bez zgody rodziców.

Przeterminowane i niezużyte leki należy wyrzucić. Miejscem do tego są specjalne pojemniki znajdujące się w aptekach. Środków farmakologicznych nie powinno wyrzucać się do kosza na śmieci, bowiem mogłoby to przyczynić się do zatrucia środowiska, ludzi lub zwierząt.

Leki należy przechowywać z ulotkami, najlepiej w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że słusznie sięgamy po dany preparat dawkując go przy tym odpowiednio.

W przypadku leków przepisanych na receptę po skończonej kuracji wskazane jest pozbycie się resztek. Każdy lek z tej grupy powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi, toteż sięganie po lek w sytuacji podobnych objawów, które jednak nie muszą oznaczać tej samej choroby, jest nie na miejscu i może nie tyle nam pomóc, co zaszkodzić. Nawrót choroby może też oznaczać niewłaściwie dobrane leki przez lekarza.
Kolejnym ryzykiem związanym z wykorzystaniem resztek leku jest to, iż wykorzystamy tylko część kuracji, wobec czego lek nie będzie miał możliwości zadziałania, co gorsza, organizm może także uodpornić się na lek, zatem w dalszym leczeniu możemy mieć problemy.

Przed przyjęciem leku należy jeszcze raz dokładnie upewnić się, że lek nie jest przeterminowany. Przestrzegać należy również dawki, jaką zalecił nam lekarz czy producent leku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na przeciwwskazania, bowiem nie każdy lek można przyjmować, zwłaszcza jeśli cierpimy z powodu innych chorób.

Z lekami należy obchodzić się ostrożnie i sięgać po nie jedynie w sytuacji koniecznej. Czasami ból głowy, podczas którego wiele z nas zwykło sięgać po tabletkę przeciwbólową zwalczy kilkuminutowa drzemka czy spacer na świeżym powietrzu. Pigułka powinna stanowić ostateczność.

  Zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*