Kobiety przełamują strach. Rak piersi coraz częściej wykrywany we wczesnym stadium

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W Polsce coraz częściej wykrywa się nowotwory we wczesnym stadium rozwoju. Specjaliści z Centrum Onkologii w Warszawie twierdzą, że tylko 5-6 proc. Polek zgłasza się do lekarza z dopiero co rozpoznaną, ale już zaawansowaną chorobą nowotworową piersi.

W latach 1990-2000 średnie rozmiary wykrywanego u Polek guza piersi sięgały od 2,5 cm do 4 cm, w latach 2000-2010 diagnozowano zaś raka o rozmiarach od 1 cm do 2,5 cm. Były więc zdecydowanie mniejsze niż w latach poprzednich.  Rozmiary guza mają istotny wpływ na skuteczność leczenia, najlepiej, gdy jego średnica nie przekracza 1 cm.

Zdaniem onkologów wcześniejsze wykrywanie raka piersi jest zasługą upowszechnienia w Polsce mammografii oraz lepszej edukacji zdrowotnej. W ostatnich latach poprawiła się również skuteczność leczenia nowotworów.http://ba.flekosteel.asia/
W przypadku kobiet, u których nie doszło do żadnych przerzutów pięć lat przeżywa 90 proc. pacjentek. W przypadku zaawansowanej  choroby, gdy  rak nacieka na inne tkanki, daje przerzuty  do wewnętrznych węzłów chłonnych po tej samej stronie pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 20 proc. pacjentek.

Wczesne wykrycie raka jest szczególnie ważne u młodych kobiet, u których choroba rzadziej występuje, ale częściej ma agresywny przebieg. Młode kobiety, u których rozwija się rak piersi  mogą mieć predyspozycje genetyczne do tej choroby np. gen BRCA1, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Panie, u których wykryto obecność tego genu powinny co pół roku poddawać się szczegółowym badaniom diagnostycznym:  mammografii czy rezonansu magnetycznego piersi.

Jednak nie tylko młody wiek przyczynia się do agresywności w przebiegu choroby. Zdarzają się nowotwory tzw. interwałowe, wyjątkowo agresywne, szybko się rozwijające i błyskawicznie wywołujące przerzuty do innych narządów. Takie guzy potrafią się pojawić między jednym a drugim rutynowym badaniem. Zdarza się zatem, że u kobiet regularnie wykonujących mammografię wykrywa się zaawansowanego guza z niewielkimi szansami na wyleczenie. Na szczęście takie nowotwory stanowią jedynie 5-8 proc. wszystkich wykrywanych przypadków raka piersi.

  Dieta dla urzędniczki

Najczęściej zaawansowanego raka piersi wykrywa się u pacjentek, które nie mogą przełamać bariery lęku i nie wykonują badań kontrolnych piersi. Te panie zgłaszają się do lekarza na leczenie dopiero wtedy  jak już występują  przerzuty odległe, np. do kości, płuc, czy wątroby. Przerzuty raka piersi są odpowiedzialne za 90 proc. zgonów związanych z tym nowotworem. Zaledwie 15 proc. kobiet z tak uogólnioną chorobą przeżywa 5 lat. U niemal wszystkich pacjentek z zaawansowanym nowotworem pojawia się oporność na standardowe leczenie.
Na szczęście liczba Polek zgłaszających się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby z roku na rok się zmniejsza.

 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 43 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*