Seks oralny może wywołać raka

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W ciągu ostatnich 20 lat aż o 225 proc. w Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba przypadków raka jamy ustnej wśród mężczyzn. Zdaniem amerykańskich specjalistów, to wynik coraz częściej uprawianego seksu oralnego.

Szokujące dane przedstawiła podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Postępu Nauk (American Association for the Advancement of Science) w Waszyngtonie Maura Gillison z Ohio State University. Okazuje się, że na raka jamy ustnej chorują przede wszystkim te osoby, które w przeszłości miały co najmniej sześciu partnerów seksualnych – u nich nowotwór zdarza się aż osiem razy częściej.

Nie inaczej jest w Europie. W Wielkiej Brytanii liczba nowotworów złośliwych jamy ustnej u mężczyzn od 1989 roku wzrosła aż o 50 proc.

Bonnie Halpern-Felsher z University of California San Francisco podkreśla: – Z młodymi ludźmi nie rozmawia się o seksie oralnym. Dlatego nie mają pojęcia, że może on doprowadzić do zakażenia wieloma groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zdaniem uczonych, głównym powodem tak znacznego wzrostu zachorowań prawdopodobnie jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, do którego dochodzi właśnie podczas seksu oralnego.

Przez lato powątpiewano, czy wirus HPV może jakikolwiek związek z tym typem nowotworu. Jednak w 2008 roku prof. Harald zur Hausen, były szef Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu, za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już przed czterema laty przekonywała, że do rozwoju raka jamy ustnej może się przyczyniać wirus HPV – wywołuje on również inne nowotwory złośliwe. Z innych badań wynika, że w 85-90 proc. przyczynia się on do powstania raka odbytnicy, w 40 proc. prącia oraz w 40 proc. – sromu i pochwy.

Na razie dostępne są dwie szczepionki (Gardasil i Cervarix) przeciwko wirusowi HPV, ale podaje się tylko dziewczynkom przed 13. rokiem życia, by chronić je przed rakiem szyjki macicy. I nie wiadomo, czy chłopców również należy szczepić przeciwko powodowanym przez niego zakażeniom. Jednak niedawno magazyn the New England Journal of Medicine opublikował badania, z których wynika, że szczepionka przeciwko wirusowi HPV mogłaby ochronić mężczyzn przed 90 proc. typów brodawczaków; uznano ją również za skuteczną w przypadku nowotworów odbytu.

  Nie trzeba tracić na wadze, by obniżyć poziom cholesterolu

Dr Maura Gillison prowadzi obecnie badania, które mają wykazać, czy szczepionka Gardasil chroni przed rakiem jamy ustnej. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że jest ona skuteczna również w przypadku tego nowotworu. Jednak ostateczne wnioski mogą być znane dopiero za kilka lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*