TEST CIĄŻOWY

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Badanie nazywane jest również: PRÓBA CIĄŻOWA

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na wykryciu w moczu hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, określanej w skrócie HCG (w badaniu tym wykrywa się tzw. podjednostkę beta tego hormonu).
Obecność HCG w surowicy krwi i w moczu jest swoistym wskaźnikiem potwierdzającym lub wykluczającym ciążę. Wynika to z faktu, że krótko po wszczepieniu (implantacji) zapłodnionej komórki jajowej do śluzówki macicy, rozwijające się łożysko rozpoczyna wydzielanie tego specyficznego hormonu.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Celem badania jest stwierdzenie, czy kobieta jest w ciąży. Wykonuje się je zarówno w sytuacji, gdy nastąpiło zatrzymanie miesiączkowania w okresie rozrodczym lub przedmenopauzalnym, jak i u kobiet, u których stwierdzono wcześniej ciążę, lecz zaistniała możliwość naturalnego poronienia. Test powinno się także wykonać u kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia – przed badaniami z zastosowaniem promieniowania jonizującego lub rozpoczęciem terapii mogącej mieć wpływ na rozwój płodu.
Należy pamiętać, że dostępne w aptekach testy ciążowe charakteryzują się bardzo wysoką czułością i specyficznością – pozwalają na wykrycie HCG w moczu jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Stwierdzono, że 50-70% wczesnych ciąż obumiera w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Dlatego też należy przyjąć, że diagnostycznie pewne są wyniki testu ciążowego uzyskane w 5-7 dniu od pierwszej miesiączki po zapłodnieniu, gdy istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że ciąża się utrzyma.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

  • Potwierdzenie lub wykluczenie ciąży.
  • Brak miesiączki z nie ustalonych przyczyn.

Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
W dniu poprzedzającym badanie nie wypijać nadmiernej ilości płynów.

OPIS BADANIA
Około 50-100 ml moczu oddać rano do czystego, dokładnie umytego bez detergentów naczynia i przekazać do laboratorium wykonującego analizę. Jeśli badanie będzie wykonywane samodzielnie przy użyciu testu zakupionego w aptece, należy postępować zgodnie z instrukcją na załączonej ulotce. Jeżeli mocz nie będzie poddany analizie natychmiast, powinien być przechowywany (możliwie jak najkrócej) w lodówce w temperaturze 2-6°C. Moczu nie wolno zamrażać.

  Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Badanie trwa do kilku minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

  • Choroby infekcyjne dróg moczowych.
  • Aktualnie przyjmowane leki.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Jeśli test ciążowy był wykonany na zlecenie lekarza, należy skontaktować się z nim bezpośrednio po otrzymaniu wyniku lub w ustalonym terminie. Jeżeli wynik testu nie odpowiada oczekiwanemu stanowi fizjologicznemu (obecności lub braku ciąży), należy go powtórzyć.
Z lekarzem należy się również skontaktować, gdy:

  • badanie potwierdza spodziewaną ciążę – w celu ustalenia dalszego postępowania,
  • wynik badania jest dodatni, mimo że ciąża jest raczej wykluczona – gdyż może to świadczyć o istnieniu choroby,
  • wynik badania jest ujemny przy utrzymującym się braku miesiączki – celem ustalenia przyczyny tego stanu.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie może być wykonywane wielokrotnie. Należy zawsze rozważnie oceniać wynik badania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*