Włókniaki – metody usuwania

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Każdej z nas zależy na nieskazitelnym ciele, dlatego jego pielęgnacji poświęcamy sporo czasu. Niestety, mimo naszych starań, pojawić mogą się na nim pewne mało estetyczne zmiany. Tak jest między innymi w przypadku wystąpienia włókniaków, będących niegroźnym nowotworem tkanki łącznej.

Włókniaki to najczęściej niewielkie wypustki o średnicy milimetra, choć zdarzają się okazy znacznie większe, bo nawet kilkucentymetrowej długości. Najczęściej mają one kolor skóry, choć zdarzają się i w kolorze brązowym.
Włókniaki są miękkimi wyrostkami, które pojawiają się na szyi, dekolcie, między i pod piersiami, pod pachami, w pachwinach, na powiekach, a zatem wszędzie, gdzie skóra narażona jest na otarcia. Częściej pojawiają się u osób otyłych, choć skłonność do wystąpienia ich jest też dziedziczona.

Włókniaki – jak usunąć?

Choć włókniaki nie wymagają, pod względem medycznym, usunięcia, wiele osób pragnie je usunąć ze względów estetycznych. W tym celu należy zgłosić się nie do kosmetyczki lecz do lekarza. Włókniaki są często mocno unaczynione, dlatego po ich odcięciu rana może silnie krwawić, co może być podstawą do konieczności założenia szwów.

Włókniaki usuwane są zawsze mechanicznie, jednak istnieje kilka metod na ich pozbycie się. Nie można ich usunąć stosując żele, maści czy płyny. Warte podkreślenia jest to, że włókniaki mają tendencję do odrastania, dlatego zabieg w wielu wypadkach należy powtarzać. Włókniak może odrosnąć w tym samym lub innym miejscu.

Usuwanie włókniaków – metody

Metod usuwania włókniaków jest kilka. Oto one:

  • elektroresekcja – najczęstsza metoda podejmowana do usuwania włókniaków, które są odcinane lub, jeśli są niewielkie, wypalane przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. Zabieg z wykorzystaniem noża czy pętelki poprzedza wykonanie znieczulenia miejscowego stosując krem Emla, ciekły azot, lignokainę w zastrzyku. Po wykonaniu zabiegu na skórze utrzymują się małe ranki, które należy odpowiednio pielęgnować, dbając o ich czystość i przemywanie ich wodą utlenioną oraz używanie zasypki, np. alantanu;
  • wymrażanie ciekłym azotem, inaczej krioterapia – metoda, po zastosowaniu której na powierzchni skóry tworzy się pęcherz wypełniający się płynem lub krwią. Często rana nie goi się prawidłowo, dlatego powstaje widoczna blizna. Ze względu na ten fakt, metoda nie jest stosowania przez wielu specjalistów;
  • usunięcie laserem – zabieg bolesny, dlatego przed jego wykonaniem stosuje się znieczulenie skóry przy użyciu zastrzyku z lignokainą. Pielęgnacja po zabiegu, celem uniknięcia blizn, polega na przemywaniu ranki wodą utlenioną i zasypywaniu jej anantanem, czyli tak samo jak po elektroresekcji;
  • usunięcie chirurgiczne – metoda stosowana do usuwania dużych włókniaków, po zlikwidowaniu których istnieje często konieczność założenia szwów. Na czas gojenia się rany zaleca się jej przemywanie środkami dezynfekcyjnymi oraz zmienianie opatrunków.
  TEST CIĄŻOWY

Włókniaki – koszt ich usunięcia

Koszt usunięcia włókniaków zależy przede wszystkim od ich rozmiarów oraz podjętej metody.
Usunięcie jednego włókniaka metodą elektroresekcji to koszt około 150 zł, 10 niewielkich włókniaków – około 300 zł. Podobne ceny obowiązują w przypadku usunięcia laserem.
Usunięcie chirurgiczne jednej zmiany, jako że metodą tą usuwane są większe włókniaki, to koszt około 200-250 zł.

Włókniaki często szpecą nasze ciało, pogarszając nasze samopoczucie. Warto dlatego udać się na konsultację lekarską, który określi, jaką metodą włókniaki te można usunąć ustalając termin zabiegu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*